top of page
חיפוש

אחת ולתמיד: איך קוראים את האותיות והמספרים על הצמיג

אנחנו בטוחים שאין אחד שלא מבין עד כמה חשוב להחזיק בצמיגים תקינים. מדובר על אחד החלקים הקריטיים ביותר במכונית, ובלעדיהם אין לרכב שום סיכוי לנסוע. אך האם אתם יודעים כיצד לקרוא את המידע המהותי שכתוב עליהם? התחום המורכב של תחזוקת המכונית, ולרבות הבנת הצמיג, דורש מאתנו לא מעט תשומת לב למושגים שאנחנו לא בדיוק מבינים בהם.


אבל הכל בסדר, כי בדיוק בשביל זה חברנו עבורכם את המאמר הבא, ואם חשוב לכם ללמוד על פירוש המידע שעל הצמיג אתם מוזמנים להצטרף. יחד נלמד על האותיות והמספרים שמעניקים לנו כל כך הרבה מידע על ביצועי הרכב, הבטיחות וההתאמה לסביבות ותנאים שונים. ובהקשר זה יש לציין שקריאת הקודים שנמצאים על הצמיגים יכולה להיראות מהצד כמו פענוח של שפת סוד סמויה, אך זהו לא המצב. למעשה מדובר בסך הכל על מספר מוסכמות בינלאומיות שאין שום סיבה שלא תכירו.


מידות צמיג ברכב

כל מספר ואות מספרים סיפור שלם

אז כאמור, הצמיגים שלנו מכילים שפע של מידע, וכמו כל שפה, גם כאן יש לזהות את האותיות והמספרים, שלכל אחד מהם משמעות נפרדת. רצף כמו 255/35 ZR19 (96Y) אולי נראה כמו טעות הקלדה או שיעורי בית של סטודנט בתואר להנדסת תוכנה, אבל למעשה מדובר על שרטוט מדויק של מידות הצמיג.

הרוחב מבוטא במילימטרים (255), יחס הגובה-רוחב הוא 35% והסוג הרדיאלי של הצמיג (שהוא הנפוץ ביותר) מצוין באות R. בנוסף, המספר 19 קובע שצריך להרכיב לצמיג ג'אנט בעובי של 19 אינץ'. רואים? לא מדובר בסתם מספרים ואותיות!

הלאה. האותיות P או LT למשל מציינות אם הצמיג מיועד לשימוש ברכב רגיל או משאית. סימונים נוספים כמו המילים "OUTSIDE" או "ROTAIO" אומרים לנו שעיצוב הצמיגים הוא א-סימטרי, מה שמשפר את הביצועים שלהם בתנאים מסוימים בכל הנוגע לאחיזתם בכביש. ואם כבר דברנו על אחיזה, אז דעו שהאותיות S או M מעידות על צמיג שמתאים לנהיגה בבוץ ובשלג (לא שאנחנו ממליצים על זה יותר מדי לנהגים חסרי ניסיון כן?).


יצא לכם לשמוע על קוד עומס ומהירות?

עוד אלמנט שיש לקחת בחשבון בכל הקשור לקריאת הצמיג הוא קוד העומס והמהירות. על הצמיג מוטבעת אות שמסמלת את המהירות המקסימלית שמותרת לשימוש, ולצידה שתי ספרות שמייצגות את מספר הקילוגרמים שהוא יכול לשאת, שהם העומס למעשה. במקרה שלנו זה 96Y שהם 710 ק"ג ו300 קמ"ש. נכון, אנחנו יודעים שזה נשמע קצת מסובך, אבל עיון קצר בטבלת המספרים (שזמינה באינספור מקורות ברשת) תעניק לכם תוך שניות את הנתונים המדויקים.


סוף לשמועות: איך יודעים מה גיל הצמיג?

אחת השאלות הנפוצות ביותר בתחום נוגעת לגיל הצמיג. יש לא מעט שמועות על הדרכים הנוחות ביותר לזהות אותו, אבל באמת שהפשוטה מכולן היא פשוט לקרוא את הנתונים שמוטבעים עליו. מדובר על תאריך שמורכב מ4 ספרות, שתיים עבור השנה בה יוצר, ושתיים עבור השבוע בשנה. מה הכוונה? המספר 4421 מגלה לנו שהפריט נוצר בשבוע ה44 של שנת 2021. פשוט לא?


בואו לרכוש צמיג חדש בצמיגי דניאל!

אז אנחנו בטוחים שאם הגעתם עד לכאן למדתם דבר או שניים על קריאת הנתונים שעל הצמיגים שלכם. מדובר על תחום שעשוי להראות מורכב במבט ראשון, אך תוך כמה שניות, ועם קצת העמקה ולמידה עצמית, מתבהרת התמונה באופן משמעותי. ואם אתם רוצים להעצים את הידע הזה וליישם אותו כמו שצריך, אנחנו מזמינים אתכם לבוא אלינו לצמיגי דניאל, ולרכוש את הצמיגים החדשים שלכם!


115 צפיות0 תגובות

Comments


 לייעוץ טלפוני ומידע נוסף: 072-3941-706

bottom of page